İnternet Haber Sitelerinin Basın Kanunu Kapsamına Alınması

Gazeteler, süreli yayınlar ve internet haber siteleri süreli yayın kapsamına alınmış ve Basın Etik İlkeleri açısından incelenmesine izin verilmiştir. İnternet haber siteleri ve gazeteler de dahil olmak üzere süreli yayınlar, süreli yayın kapsamına alınmış ve Basın Etik İlkeleri açısından incelenmesine izin verilmiştir.

Basın Etik İlkeleri internet haber siteleri için incelendi. Basın Ahlak İlkeleri, tüm gazetecilik türleri için geçerli olan ve adalet, doğruluk ve bağımsızlığı içeren koşullardır. Basın Konseyi, vardığı sonuçlara objektif bir temel oluşturmak amacıyla, süreli yayın kapsamına alınan ve Basın Ahlak Esasları yönünden incelenmesine izin verilen internet haber sitelerini inceledi.

Bu çalışmada, internet haber sitelerinde yayınlanan haberlerin geniş bir örneklemine yansıyan etik ilkeleri inceledik. Bunun için Avrupa Konseyi tarafından 1997 yılında kabul edilen altı Basın Etiği İlkesine dayanan bir kodlama şeması geliştirdik ve bunu 20 gazete ve 7 haber ajansından 582 makalenin içerik analizine uyguladık. Tüm gazetelerin bu ilkelere bir dereceye kadar bağlı kaldığını, ancak bunu yapma dereceleri açısından gazeteler arasında farklılıklar olduğunu tespit ettik.

Basın, bilgilendirilmiş ve özgür bir toplumun hayati bir unsurudur. Özellikle kamu yararını ilgilendiren konularda haber yaparken en yüksek profesyonellik ve etik standartlarını korumalıdır.

İnternet Haber Sitelerinin Basın Kanunu Kapsamına Alınması
İnternet Haber Sitelerinin Basın Kanunu Kapsamına Alınması

İnternet kullanıcıları tarafından toplanan bilgi ve verilerin uygun şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla, yer sağlayıcının iletişim bilgilerini kullanıcıların doğrudan ana sayfalarından erişebilecekleri şekilde kendi web portalında sağlayacağı unutulmamalıdır.

Şeffaflık adına, internet haber sitelerinde işletmenin konumu ve iletişim bilgileri hakkında bilgi veriyoruz. Web sitemizde, tüm iletişim bilgilerimizi içeren bir sayfaya bağlantı bulacaksınız. Şirketin detayları ve iletişim bilgileri ana sayfada mevcuttur.

 

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.