7979 Dan Gelen Mesajla Facebook Dolandırıcılığı

Milyonlarca kullanıcı mağdur olabilir.

Facebook kullanıcılarının hesabını ele geçiren dolandırıcılar arkadaş listesindekiler le normal konuşmaya başlıyor ve telefon numarasını alıyor.Bu numaraya herhangi indirimli bir ürün veya hizmetin 50 TL karşılığında almak için bu mesajı ‘evet’ veya ‘onay’ yazarak üç dakika içerisinde cevaplayınız’ diye bir mesaj geliyor.Mesajı ‘evet’ yazıp cevaplayarak 7979 numaralı servise gönderdiğiniz zaman dolandırıcı amacına ulaşmış oluyor ve para hesabınızdan gidiyor.

Bu sırada dolandırıcılar mesajın ulaşıp ulaşmadığını takip etmek için facebook’tan hala sizinle irtibat halinde oluyor.Sadece hizmet veya ürün kampanyalarından bahsetmeyen dolandırıcılar ayrıca sınır tanımıyor.Şehit ailelerine yardım adı altında kullanıcılara dolandırmaya çalışıyor.

İnternethukuku olarak dolandırıcılarla yaptığımız konuşma sonucu gelen mesaj ;
7979 :
oasis’den 60 Tl karşılığı hizmet almak için bu mesajı EVET yazın cevaplayıniz.Bu işlem size ait değilse onay vermeyiniz.MH:sayilar Koşu ve şartlar : site linkleri gibi
bir mesaj cep telefonuma geldi .
Dolandırıcının  konuşması ;

facebook-dolandiricilik
Cep telefonuna gelen mesaja onay vermeyince önce ” Fail! ” yazılı bir mesaj daha geliyor ve daha sonra aynı kampanya mesajı geliyor.
Onay verdiğiniz takdirde faturalı hatlardan 60 tl çekiyor.

Bu konuda siteden ve facebook’tan bana gelen şikayetler de bir hayli artmış durumda.
Kesinlikle bu tarz konuşmalara ve mesajlara itibar etmeyin.

Yorumlar

Yorum bırak
 • ben vodofone cep avantaj misi tarifesine üyeyim. geçen ay faturam 54 lira geldi.vodofone gerekçe olarak 7979 a üye olduğumu iptal için mobil ödeme kapat 7878 e mesaj atın dedı.ama bu ayda faturam yine aynı şekilde geldi. 7979 servisine üye olduğum gerekçesiyle faturamdan aylık 24 lira kesiliyor.7979 la hiç bir alakam yok,hiç bir mesaja cevap yazıp kayıt olmadım.bana yardımcı olurmusunuz hakkımı nasıl aramalıyım

  • mobil ödemeyi gsm şirketinizden kapattırın vodafone için 7878 aranıp MOBİLÖDEME KAPAT YAZIN DEDİLER BANA DA VODAFONE BU İŞİN NERESİNDE BANA KESİNTİ OLMAYACAĞINI SÖYEDİLER

   • HATTI İPTAL ETTTİRMEKTEN BAŞKA ÇARE BIRAKMIYOR VODAFONE MÜŞTRİ HİZMETLERİ PEK YARDIMCI OLMAYA NİYETLİ DEĞİLLER. SANKİ ONLARI KORUYOR GİBİLER DEMK İSTEMİYORUM AMA AÇIKLMA DA BULMIYORUM TAVIRLARINA BANA DA EPEY BİR KIVRANDIRDIKTAN SONRA MOBİL ÖDEME KAPATMA OLUNU SÖYLEDİLER. KESİN ÇARE Mİ DEDİM KESİN DEDİLER. ama BURADA YAZILANLARDAN ÇARE OLMADIĞI ANLAŞILIYOR. SANKİ BİR OYALAMA VAR GİBİ

 • Normalde facebook ‘ ta oyun kredileri için kullanılıyor.Mevcut oyun kredisinde kullanırken de onay istiyor.Bununla ilgili olarak hangi şebekeyi kullanıyorsanız temasa geçerek durumu bildiriniz.Ayrıca uygulamayı kaldırmayı da deneyebilirsiniz.

 • Slm BİRDE BÖYLE DOLANDIRICILAR VAR DİKKATİNİZİ ÇEKMEK İSTERİM.SAKIN İNANMAYIN…I am Mr. Bello Kute. Regional manager with a bank here in Lome Togo. i am an accountant manager to a client name withheld for security reason. who worked with an oil and gas fabricating company here in Togo.

  He died leaving behind a huge deposit of USD ($6.701, 000.00) in a non resident account in our bank, be aware that the depositor is my direct client starting from year 2001 till when he made the deposit of above sum, he died of heart attack on December 2004 in getting to know that his entire family was in Indonesia for Boxing Day holiday when tsunami disaster on the 26 December 2004 in Sumatra Indonesia. Take place, he died before his driver could get him to hospital of high blood pressure according to his doctor.

  Of particular interest in this huge deposit with our bank here in republic of Togo, i am seeking your consent to present you as the next of kin of this deceased, so that the proceeds of this account valued ($6 .701, 000.00) can be paid to you for our benefit, Since I have been unsuccessful in locating his relatives for years now. As his personal accountant the bank has issued me a notice to provide the next of kin to this account or the bank will declare the account unserviceable and turn its value to government treasury.

  All I require of you is your honest cooperation to enable us get to a conclusion of this deal. I guarantee that this deal will be executed under all legitimate arrangement that will protect you from any breach of law here and there in your country. In your reply mail, I want you to give me your full names, address, date of birth, telephone and fax numbers, these I will submit to our headquarter for the process of this fund transfer to you. If you can handle this with me write me back immediately for more details.
  Please give me your direct email address or you write me on bellokute0@yahoo.com because face book is not save for this deal though I contacted you through face book because I don’t have your direct email address.

 • 7979 ‘dan gelen mesajlardan bıktım.DEVAMLI ÜYELİK YENİLECEK PARA YATIRIN,İSTEMİYORSANIZ HAYIR YAZIP 7979 ‘A GÖNDERİN YAZIYORLAR.TAM 3 DEFA HAYIR DEDİĞİM HALDE HALA AYNI MESAJ GELİYOR.EN SONUNDA KULLANDIĞIM NUMARAYI KAPATTIRMAM GEREKECEK,ÇÜNKÜ VADOFON YARDIMCI OLMUYOR,DESTEKLER GİBİ.YARDIMCI OLMAZLARSA KAPATTIRACAĞIM.

 • Eşimin bayan arkadaşının Facebook hesabını ele geçiren (sonradan anladığımız) dolandırıcı facebook tan benim ve eşimin telefon numarasını aldı.Facebook da I Phone 4S in mevcut tutarının %10 nunu ödeyeceksiniz şeklinde 7979 dan 05543478899 gsm no’suyla Oasis’den 60TL ve 30TL karşılığı hizmet almak için bu mesaja EVET yazıp cevaplayınız yazıyordu.Bizde ‘evet’ yazıp cevaplayarak 7979 a gönderdik.Sonrasında bir 60TL ve birde 30TL olarak mobil ödeme gerçekleşti diye mesaj geldi. Avea dan iadesini talep ettik bizle alakalı değil dendi ve sağlıklı bir cevap alamadım.Ne yapabiliriz?

 • aynısını dün yaptılar o parayı alan bunu görüyosan 1 hafta içinde o parayı geri ver yoksa savcılıga basvurucam.

 • daha önce konturlu telefonumu bir siteye kaptırmıştım. gelen mesaj her hafta 4 tl ödemeyi kabul ediyorsanız evet yazın cevaplayın şeklindeydi. dolayısıyla suçlu benim ama gelgör ki ödeme kesinlikle iptal edilemiyor. ben de çok şükür ilk 4 tl ödemeden sonra bir daha kontur yüklemedim. Turkcell’e durumu anlatıp her türlü ödemeyi iptal edin dedim ama 6 ay boyunca yani telefon kendiliğinden iptal edilene kadar her hafta yeterli bakiye yoktur mesajı geldi.. sonunda kendiliğinden kapandı telefon..

  Bugün Turbobit’ten 1 haftalık üyelik alayım dedim karşıma 7979 gelince google’a arattım ve bu sayfayı gördüm.. İptal edilemiyor olayını gözümle gördüğüm için hemen vazgeçiyorum :)

  Paylaşım için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © 2012. Tüm Hakları Gizlidir.Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapabilirsiniz.